ileyke mehtap UYUMAZ'ın formuna hoşgeldiniz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ileyke mehtap UYUMAZ'ın formuna hoşgeldiniz

bilgi paylastikca deger kazanir

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Delphi Help ekleme

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Delphi Help ekleme Empty
MesajKonu: Delphi Help ekleme   Delphi Help ekleme Icon_minitimePaz Haz. 03, 2007 2:13 pm

Arkadaşlar bu bilgiyi Ceturk sitesi forum sayfasından bir arkadaştan aldım ve ben deneme fırsatı bulamadım henüz ama deneyip yaparsınız umarım..Kolay gelsin.

Delphide Help dosyası oluşturmak :
------------------------------------------------------------ -

Delphi, windows yardım dosyası yazmak için içinde bir tool bulundurur. Bu tool herhangi bir sürüm Delphi'nin bulundugu dizinin altındaki "\Help\Tools\HCW.EXE" yani "Microsoft Help Workshop" tur. Bu program ile Rich Text formatında (RTF) yazdıgınız yardım derlenerek sizin yazdığınız program ile bileşik bir biçeme getirilebilir. Yardim dosyasını "RTF" (M-S Word için)biçiminde yazarken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bunlar :

- Her sayfa sonuna Page Break konulur (Ctrl+Enter).
- Her yeni Help sayfasının başına #, $, K dipnotları eklenir. Bu dipnotlar
mutlaka page break sonrasında olmalıdır.
- # Dipnotu: Help sayfasının adıdır. Türkçe ve özel karakterler kullanılmaz, boşluk bırakılmaz.
- $ Dipnotu: Bu sayfanın açıklamasıdır (remark)
- K dipnotu: Help Index'te aranacak anahtar kelimelerdir. Kelimeler arasına noktalı virgül konulur.
- Dipnotlardan sonra istenilen help metni, istenilen formatta yazılır.
- Link yapılmak istenen kelimeler double underline yapılır.
- Linkten sonra double underline kaldırılır ve hiç boşluk bırakmadan link sayfasının adı yazılır. Ayrıca yalnızca bu link sayfası adı hidden yapılır (Bu degişiklikler Font menüsündedir).

Bu kurallara uyularak help dosyası oluşturulur ve herhangi bir isimde kaydedilir. Bu işlemlerden sonra "HCW.EXE" programı calıştırılır ve aşagidaki islemler takip edilir :

- File|New ile yeni bir help project açılır.
- Options butonu ile Help Title yazılır.
- Files menüsünden yazılan RTF dosyası Add edilir.
- Map menüsünden RTF'de kullanılan her bir sayfa değişkenine unique bir Id atanır.
- Derlenir.

Yapilan islerde hata varsa derlemeden sonra bunlar karsınıza cıkar. Eger hicbir hata cikmazsa projeye verdiginiz isimde bir ".hlp" dosyasi oluşturulur.
Eger bu yardimi program icinde dogrudan cagirabilmek icin Delphi'deki yarattigimiz projenin yardim dosyasi kismina ".hlp" dosyasinin ismini yazariz ve yardimi baglayacagimiz component'in "help contens" properties'ine "HTF" dosyasındaki konulara "HCW" programi ile atadiginiz map numaralarini atariz

Not : "RTF" dosyasini eger "Microsoft Word" programi ile yaziyorsaniz, bu programin micro ve otomatik bicim ozelliklerini kullanmayiniz. Bu ozellikler dosya derlenirken size sorun cikarir.
https://mehtapuyumaz.yetkin-forum.com

Delphi Help ekleme
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Program name : Borland Delphi 7.0